Kuskus (cous cous)

je těštovina vyráběná ze semoliny (druh tvrdé pšenice, která je pro výrobu kuskusu nejvhodnější). Existuje několik druhů kuskusu, pro naše zdraví je rozhodně nejlepší tzv. celozrnný kuskus. Ten je zprácováván z celých zrn pšenice včetně slupek a tak si uchovává všechny zdravé látky, zejména vlákninu. Jednotlivá zrnka mají velikost okolo jednoho milimetru.

Celozrnný kuskus v BIO kvalitě nabízí na internetu většina specializovaných prodejen biopotravin.

V současné době se samozřejmě zpracovává průmyslově, i když v některých zemích Afriky je dodnes používaný prastarý způsob - pšenice se máčí ve slané vodě a ručně se prosívá na malá zrnka, která se následně vaří a suší na slunci. Teprve potom dostane kuskus svou konečnou podobu. Tato příprava tak zaměstná spoustu lidí a stává se z ní obřad, kterého se účastní velká část vesnice.

V naší kuchyni se kuskus nejčastěji používá jako alternativa rýže nebo těstovin. Možnosti jeho úpravy jsou velice široké, extistují až stovky nejrůznějších variant. Záleží tak na vaší fanazii, jestli si kuskus připravíte nasladko, jako přílohu a nebo si z něj uděláte třeba rizoto. Podívejte se na některé ukázkové recepty.

Kuskus s raznicim